Drukarka UV UŻYWA specjalnego atramentu UV. W przeciwieństwie do zwykłego atramentu atrament UV zwykle zestala się w bardzo krótkim czasie po wydrukowaniu, prezentując stan stały. Tusz UV dzieli się na kilka etapów, od ciekłego do stałego. Ten artykuł krótko to wyjaśni.

 

1. Jaka jest zasada utwardzania UV?

 

Utwardzanie UV ma wskazywać na napromieniowanie światłem ultrafioletowym, inicjator światła pochłania energię promieniowania ultrafioletowego podzieloną na wolne rodniki i reaguje. W bardzo krótkim czasie utwardzany siatkowy polimer. Dlatego powłoki UV, tusze i kleje są przekształcane z cieczy w ciało stałe w kilka sekund, tworząc film utwardzający.

 

Proces utwardzania UV można podzielić na następujące pięć etapów:

 

(1) Fotoinicjator pochłania światło UV i staje się fotoinicjatorem stanu wzbudzonego.

 

(2) Podekscytowany fotoinicjator jest niestabilny i łatwo rozkłada się, tworząc wolne rodniki.

 

(3) Oddziaływanie nienasyconych grup w wolne rodniki i prepolimery może skutkować reakcjami addycji, sieciowania lub polimeryzacji, tworząc wolnorodnikowe związki pośrednie.

 

(4) Wolne rodniki pośrednie można ponownie reagować przez wzrost łańcucha i uzyskać długi łańcuch lub sieć polimerowych wolnych rodników pośrednich.

 

(5) Wolnorodnikowe związki pośrednie o długim łańcuchu lub siatce polimerowej powodują reakcje zakończenia łańcucha, a oryginalne ciekłe składniki są przekształcane w stałe polimery.

 

2. Jakie są czynniki wpływające na utwardzanie UV?

 

Głównymi czynnikami wpływającymi na reakcję utwardzania UV są: sprzęt do utwardzania UV widma emisyjnego i natężenie promieniowania lampy UV, tusz drukarski UV, farba lub w świetle inicjatora widma absorpcyjnego i jego wzoru.

 

W reakcji utwardzania ultrafioletem najważniejsze jest ustalenie, czy widmo emisyjne rurki lampy ultrafioletowej w urządzeniu do utwardzania UV pasuje do widma absorpcyjnego tuszu UV, farby lub klejów. Jeśli dwa się nie zgadzają, fotoinicjator nie może być stymulowany, a reakcja utwardzania UV nie może zostać pomyślnie zakończona. Jeśli dwa nie pasują idealnie, łatwo jest spowodować niecałkowitą reakcję utwardzania UV; Jeśli oba pasują, efekt utwardzania jest bezpośrednio związany z intensywnością promieniowania źródła światła UV. Oprócz problemu dopasowania widma, w reakcji utwardzania urządzenia do utwardzania UV, wybór atramentu UV, powłoki i kleju powinien również zwracać uwagę zarówno na efekt powierzchni, jak i efekt głębokiego krzepnięcia, aby spełnić wymagania różnych zastosowań.

 

Zasada utwardzania farb drukarskich UV

01 kwietnia 2020

powrót - informacje branżowe

e-mail: dpdigitalprint@op.pl
Design & Created by MAGNUM SANDOMIERZ
Digital Print Sp. z.o.o. Sp.k., 27-600 Sandomierz, ul. Holownicza 6
copyright © 2020 Digital Print
KONTAKT
kom. +48 538 325 613
OFERTA
AKTUALNOŚCI